כל מה שרציתם לדעת על סטנדאפיסטים ולא היה לכם את מי לשאול

כולנו אוהבים לצחוק. לא בכדי הקהל מגיע למופעי סטנדאפ ולמופעי בידור, ואפילו בתקופת הקורונה אנשים צרכו תכנים קומיים וצפו בסטנדאפיסטים בכל דרך אפשרית- ברשתות החברתיות ובטלויזיה. לא פעם אני נשאלת מה ההבדל בין סטנדאפיסטים לקומיקאים. נכון, גם לסטנדאפיסטים וגם לקומיקאים יש מטרה דומה – להצחיק אנשים ולבדר אותם. יחד עם זאת יש שוני מהותי בין סטנדאפיסטים לקומיקאים.

מה ההבדל בין סטנדאפיסטים לקומיקאים?

האמת היא שעל אף המטרה הזהה, סטנדאפיסטים וקומיקאים הם אומנים שונים לחלוטין. אתחיל מהשורה התחתונה: כל סטנדאפיסט (ובוודאי סטנדאפיסטית 🙂 ) הם גם קומיקאי.ת, אך לא כל קומיקאי יכול להיות סטנדאפיסט. וכעת להסבר: קומיקאי הוא קודם כל שחקן. כשחקן אומנותו היא ביכולתו להגיש בצורה קומית טקסט. לעיתים הטקסט נכתב בידי אחרים ולעיתים בידי הקומיקאי עצמו. לרוב מדובר בדמות או דמויות  קומיות, וכדי להצחיק הקומיקאים מגישים את הטקסט תוך שימוש בטכניקות מעולם המשחק, באביזרים שונים, טכניקות חיקוי, בעבודה עם הגוף והקול.

הקומיקאים אינם מביאים את סיפורם האישי או פרשנותם על הטקסט, אינם מאלתרים או משנים את הטקסט. לעומת זאת, סטנדאפיסטים מביאים קודם כל את הפרשנות האישית שלהם, את עולמם הפנימי ומגישים טקסט הקשור לחוויות האישיות שלהם.

כמו כן, חלק מעבודתם של הסטנדאפיסטים על הבמה נעשית תוך אינטראקציה עם הקהל כולל אילתורים. הסטנדאפיסטים משתמשים בטכניקות תיאטרליות, שפת גוף ולעיתים אף מגישים דמות, וגם אז מדובר בפרשנות האישית שלהם. לא מעט סטנדאפיסטים משחקים בטלויזיה או בקולנוע, וזאת הודות ליכולתם להגיש טקסט באופן מיוחד.

שחקן המורגל להגיש טקסט תחת דמות מסוימת, לא פעם חש חשוף כשהוא עומד על במה ומדבר בדמותו שלו. לא מעט שחקנים חולמים לעשות סטנדאפ והדבר כרוך בלמידה לא פשוטה. מדוע? כנראה שהתשובה קשורה לכך שהאחריות להצחיק מוטלת על הסטנדאפיסטים מאחר ולרוב הם כותבים ואף מייבמים. כאשר מדובר בקומיקאים, האחריות אינה מוטלת רק על השחקן, אלא גם על הכו0607תב והבמאי.

איך בוחרים סטנדאפיסטים לאירועים?

אז סוף סוף יש סיבה למסיבה ואתם מחפשים תוכן מצחיק לארוע, בין אם מדובר בסטנדאפ ליום הולדת למבוגרים, סטנדאפ לארוע פרישה או סטנדאפ לחדר המורים.

מופע סטנדאפ הופך כל אירוע לאירוע שמח ובלתי נשכח. אין תענוג גדול יותר מאשר לראות את האורחים צוחקים ונהנים. אנשים לא יזכרו כנראה מה הם אכלו באירוע כזה או אחר, אבל הם בהחלט יזכרו אם הם צחקו באירוע. אז בוחרים סטנדאפיסטים לאירוע?

לא פעם נדמה שאנשים נוטים לבחור סטנדאפיסטים מוכרים לאירוע רק משום שהם מוכרים. הטלויזיה והרשתות החברתיות מעניקות חשיפה גם לסטנדאפיסטים אולם חשוב לזכור דבר בסיסי וחשוב: לא כל סטנדאפיסט שמופיע בטלויזיה או בטיק טוק יודע לעשות סטנדאפ לאירועים.

סטנדאפיסט שמגיע לארוע יום הולדת או ארוע חברה, חייב להתאים את עצמו לקהל, להפגין גמישות ובעיקר לגלות נכונות להופיע לפעמים בתנאים שאינם מאפשרים עמידה על במה מקצועית. המטרה בארועים אלו היא להצחיק את הקהל והדבר יתאפשר רק אם תהייה התאמה. סטנדאפיסט שמופיע במופע פתוח לקהל הרחב אינו יודע מי רכש כרטיס, ולכן מציג את המופע שלו כמות שהוא.

אולם, כאשר מזמינים סטנדאפיסטית לאירוע פרטי, חשוב לדעת מיהו הקהל והאם יש רגישות מסוימת כגון קהל דתי, קהל מגדרי וכו'. לעיתים דווקא סטנדאפיסטים מוכרים מתקשים לעשות את ההתאמה הזו ואילו סטנדאפיסטים פחות מוכרים אך מנוסים ידעו לעשות את העבודה מצויין.

אז איך בכל זאת כדאי לבחור סטנדאפיסטים?

כבעלת ניסיון של למעלה מעשרים שנות פעילות כסטנדאפיסטית, התשובה שלי לשאלה היא די פשוטה: בחרו סטנדאפיסטים מומלצים! למה הכוונה? סטנדאפיסטים מומלצים הם לרוב בעלי ניסיון רחב ורב שנים בתחום. הם יודעים להופיע גם בפני הקהל הרחב, אך חשוב מכך, הם יודעים איך להוביל מופע סטנדאפ לאירוע פרטי, בין אם מדובר באירוע חברה או יום הולדת 50. הם יערכו תחקיר מקצועי מיהו הקהל וידעו להתאים את עצמם אליו, והם כמובן מורגלים להופיע גם בתנאים פחות נוחים כגון בבתים, בחדרי ישיבות ובמסעדות.

עצתי לכם: בקשו המלצות או סירטון בו תשמעו אנשים מעידים על החוויה אותה חוו במופע. אתם כבר תזהו את האותנטיות ומיד תוכלו לחוש את היתרונות של הסטנדאפיסט. רק אדם שערך אירוע והזמין סטנדאפיסט יוכל לתת לכם חוות דעת מהימנה. לעיתים סרטונים מצחיקים מתוך מופע של סטנדאפיסטים המופצים במדיה החברתית עלולים להטעות, שכן מתוך הסירטון לא ברור האם האומן יודע להוביל מופע לאירוע פרטי. לכן חשוב לשמוע המלצות ולהתרשם ובעיקר להגיע לאירוע עם המון מצב רוח- ולסמוך על האומן.

מה מייחד סטנדאפיסטים ישראלים?

אומנות הסטנדאפ בישראל היא אומנות בצמיחה מתמדת. כל יום אנחנו נחשפים במדיה החברתית ובטלויזיה לעוד ועוד סטנדאפיסטים. הצורך להתבונן על העולם בהומור ולהעניק פרשנות למצבים יום יומיים באופן קומי מאפשר להביא עוד ועוד אנשים מוכשרים לעמוד על במה ולהתנסות בסטנדאפ. לא מדובר בתופעה המייחדת רק את ישראל, ובכל זאת יש שוני בין סטנדאפיסטים ישראלים ובין סטנדאפיסטים ברחבי העולם.

בישראל יש לא מעט סטנדאפיסטים וגם סטנדאפיסטיות. כולם מביאים פרשנות של "כאן ועכשיו" על חיי היום יום, חיי הזוגיות, הבית, העבודה, גידול ילדים, המצב הפוליטי והחברתי. אבל  אחד הדברים שהכי מאפיינים את הסטנדאפיסטים הישראלים הוא גם המגוון התרבותי הקיים בחברה. עקב היותנו חברה המורכבת מתרבויות שונות, גם הסטנדאפיסטים הישראלים מגיעים ממגוון רחב של מוצאים ועדות.

הם נותנים ביטוי רחב להשפעה התרבותית שלהם מהבית על חיי היום יום שלהם ועל האופן שבו הם מסתכלים על העולם. אם בעבר קומיקאים סיפרו בדיחות עדתיות, כיום סטנדאפיסטים מספרים על הבית שלהם ועל המוצא שלהם, תוך פרשנות קומית לסיטואציות יום יומיות. למשל, אני כסטנדאפיסטית מספרת במופע שלי "ברירת צחוק" על הבית העירקי שלי, הדודים המצחיקים ובעיקר כיצד הבית העירקי השפיע כמעט על כל תחום בחיי, דבר שיוצר מדי יום סיטואציות קומיות. דבר דומה עושים סטנדאפיסטים ישראלים נוספים כגון שחר חסון המרבה לדבר על הבית התימני, שלום אסייג שיצר סדרה קומית על הבית המרוקאי ועוד.

דבר נוסף המייחד את הסטנדאפיסטים הישראלים הוא "החיספוס" שלהם. החיים בארץ מאוד שוחקים, מלחיצים, מלאי תהפוכות וגם … מאוד מצחיקים. האינטנסיביות של החיים בישראל יוצרת אין ספור מצבים שרק ישראלים מבינים ואם לא היינו בוחרים לצחוק עליהם כנראה היינו בוכים ללא הפסקה. ירידה למקלטים, אזעקות, בחירות כל מספר חודשים, חגים לא נגמרים, הפגנות, ומה לא.

תחשבו רגע: סטנדאפיסטים ישראלים , עד גיל 21 חווים מסכת חיים שאף סטנדאפיסטים אחרים בעולם לא חווים: מציאות של מלחמה אחת לפחות, מבזקי חדשות כל שעה, מאבקי דת, מאבקים תרבותיים, ואיך לא- השרות הצבאי. סטנדאפיסטים ישראלים בגיל 21 כבר צוברים קילומטראז' חיים המספיק לעשרה מופעים. לכן הסטנדאפ הישראלי מאופיין בראיה מפוקחת ובוגרת על החיים ועל מצבים משתנים תוך התייחסות לסיטואציות לא פשוטות כגון מלחמות.

מפרגנים לי

עורכים ארוע פרטי?

מוזמנים לשמוע מה אומרים על המופע שלי

Picture of <p><strong>כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית, קומיקאית ושחקנית מנוס</strong><strong>ה</strong>.<br />
מופיעה למעלה מעשרים שנים בכל רחבי הארץ ולכל סוגי הקהלים. בין אם מדובר במופע פתוח לקהל הרחב (כדאי להצטייד בכרטיסים מראש!!), ובין אם מדובר במופע פרטי לארוע חברה, יום הולדת או לכבוד חגים ומועדים.<br />
<strong>ענת אביעד תשמח לייעץ, לסייע, ולענות על כל שאלה.</strong></p>

כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית, קומיקאית ושחקנית מנוסה.
מופיעה למעלה מעשרים שנים בכל רחבי הארץ ולכל סוגי הקהלים. בין אם מדובר במופע פתוח לקהל הרחב (כדאי להצטייד בכרטיסים מראש!!), ובין אם מדובר במופע פרטי לארוע חברה, יום הולדת או לכבוד חגים ומועדים.
ענת אביעד תשמח לייעץ, לסייע, ולענות על כל שאלה.

error: Content is protected !!