עשרת כללי הזהב לבחירת מופע סטנדאפ לאירועים וימי הולדת

 מתכננים יום הולדת? אירוע חברה? כולם מתרגשים ומישהו מעלה את הרעיון: "בואו נזמין מופע סטנדאפ!!".

רעיון מקסים אך בטרם תזמינו, יש מספר נושאים שכדאי לבדוק כדי שהאירוע יהיה בדיוק כפי שאתם מתכננים! להלן עשרת כללי הזהב:

כלל ראשון ואולי החשוב ביותר – הכירו את הקהל בטרם תזמינו מופע!

מיהו הקהל? מה טווח הגילאים? האם יש היכרות מוקדמת בין האנשים? האם יש גברים ונשים בקהל? דתיים? חילוניים? בני דתות שונות? האם יש רגישות מסוימת (הורים שכולים, אלמנות וכו'). את כל המידע הזה יש לספק לסטנדאפיסט/ית. לדוגמא, לבני 60 ומעלה, לא יהיה נכון להזמין סטנדאפיסט בן 25 מאחר ועולמות התוכן הם לגמרי שונים. קהל דתי יקפיד לבדוק שלא יהיו תכנים בעלי אופי פרובוקטיבי בפרט כאשר מדובר באירוע מעורב בין נשים וגברים. קהל דתי, אם בחר בסטנדאפיסטית, חייב לברר למשל האם חלק מן המופע כולל שירה וריקוד, שכן הדבר עלול ליצור בעיה. במידה ואין היכרות מוקדמת בין המשתתפים, מופע שנשען על אינטראקציה עם הקהל עלול להיות בעייתי במידה ולא יהיה שיתוף פעולה או שמא מדובר בקהל סגור ומופנם. במקרה כזה כדאי לעשות פעילות מוקדמת לפני המופע (אוכל, ברכות, מצגת הקשורה לאירוע) וזאת בכדי ליצור קרבה מינימאלית בין המשתתפים. באירוע חברה או באירוע אותו מארגן ועד עובדים, יש לברר האם העובדים מגיעים עם בני ובנות הזוג. לעיתים באירועים בהשתתפות בני משפחת העובדים, העובדים פחות ישתפו פעולה מאשר באירוע בו הם נמצאים רק עם חבריהם לעבודה. לעיתים, דווקא באירוע חברה, העובדים מרשים לעצמם פחות להשתטות שמא "יפגע" מעמדם בעיני חבריהם. במידה ומדובר באירוע משפחתי בו משתתפים גם ילדים קטנים כדאי לבדוק האם התכנים מתאימים והאם יש מבוגר שישמש אחראי על הילדים בעת המופע. לרוב, ילדים ישתעממו ולא ימצאו עניין ממופע למבוגרים. כלל בסיסי הוא – מופע למבוגרים, גם אם אין בו תכנים שאינם הולמים, נועד לבדר מבוגרים. הסטנדאפיסט/ית חייב/ת להיות מודע/ת לכל האלמנטים הללו ולדעת להתאים עצמו לקהל. גלו אחריות ושתפו במידע זה. במידה ולא נשאלתם שאלות ע"י האומן בנוגע להרכב הקהל, הדבר עלול להצביע על אומן לא מנוסה.

הכירו את המוצר

מופע סטנדאפ איננו הפעלה ואיננו הרצאה! סטנדאפיסט הוא אמן. לרוב מדובר באנשי במה, שחקנים וקומיקאים. מאחורי המופע יש כותבים, בימאים ואנשי תוכן. ישנם סטנדאפיסטים המופיעים הן על במות גדולות והן באירועים קטנים וסגורים לקהל הרחב כגון ימי הולדת ואירועים לצוותי עובדים. יש מפורסמים יותר או פחות. ההבדל בין מופע להפעלה הוא שהפעלה תלויה לרוב בשיתוף הפעולה של הקהל. ככל שמספר המשתתפים קטן יותר התלות גדולה יותר. מפעיל מכל סוג שהוא (משחקי חברה, נומרולוג, גרפולוג, יוגה צחוק ועוד…), לא יוכל לעבוד ללא שיתוף פעולה אקטיבי ומלא ככל שניתן של המשתתפים. אמן לא זקוק בהכרח לקהל אקטיבי כדי לקיים את המופע – גם אם מדובר בקהל פאסיבי הוא יצחק וייהנה בדיוק כמו קהל אקטיבי. מפעיל, ככל שיהיה מצחיק ויספר בדיחות, איננו אמן. במידה ומדובר בקהל שאין לו היכרות מוקדמת ושאיננו מעוניין להיות מופעל – מופע סטנדאפ הוא מענה מושלם עבורו. ישנם מופעי סטנדאפ המשלבים השתתפות קהל ויש לבדוק האם האמן יודע להתאים את עצמו לצרכי הקהל במובן זה.

סטנדאפ בהתאמה אישית

לעיתים מבקש הלקוח שהאומן יכתוב קטעי הומור מובנים על החוגגים מתוך מידע שיקבל מראש. תגובות הקהל חלוקות על מופעים מסוג זה. אין לדעת כיצד יגיבו החוגגים כאשר ישמעו קטעי הומור אודותיהם ולעיתים הדבר עלול לגרום למבוכה ואי נעימות. כך למשל עלול למצוא עצמו מנהל עבודה או עובד מסוים, במרכז קטע סטנדאפ וזאת למורת רוחם. ישנם אומנים המתמחים בהומור מסוג זה ויש לברר עמם מהו אופי המופע ועד כמה חלקים אלו הם חלק מן המופע הכולל.

משך זמן המופע

בדרך כלל אומן בידור מופיע על במות במשך כשעה או יותר. לא תמיד נכון באירוע יום הולדת או אירוע הכולל תכנית גדושה, להזמין מופע של שעה. משך הזמן המומלץ ביותר למופע באירוע שבו יש מוזיקה, אוכל, מצגות, ברכות, הוא כ 45-50 דקות.

צורת ישיבת הקהל

בניגוד למופעי שירה, בהם הקהל יכול לשבת בפיזור או סביב שולחנות, מומלץ מאוד כי במופע סטנדאפ הקהל יהיה ישוב מול האומן ללא שולחנות חוצצים כדי למרכז את האנרגיה ותשומת הלב הן של האומן והן של הקהל. ישיבה סביב שולחנות מסיחה את הדעת. על השולחנות ישנם גירויים כגון אוכל ופלאפונים ולעיתים אומן מוצא עצמו נאבק על תשומת הלב של הקהל בגין אותן הסחות דעת. גם אם לא מדובר באולם תיאטרון, ניתן לארגן ישיבה קרובה לאומן בשורת כסאות, בין אם מדובר במסעדה, אולם אירועים או אפילו אירוע ביתי. סיכויי ההצלחה של מופע סטנדאפ כשהקהל ישוב מול האומן עולים לעין ערוך. כמו כן, יש לספק לאומן תנאים טכניים למופע – חשמל, חניה, מקום להתארגנות וזאת בהתאם לצרכי המופע.

ציוד הגברה למופע

לרוב אומנים מגיעים לאירועים קטנים מגובים בציוד הגברה ובאירועים גדולים יותר זקוקים לציוד הגברה מותאם. יש לבדוק האם האומן מגיע מצויד והאם הציוד מתאים לגודל החלל וכמות המשתתפים באירוע.

המלצות

כדאי ורצוי לבקש המלצות מקולגות או אנשים שהזמינו את המופע. מומלץ לשוחח לפחות עם שני ממליצים. לעיתים הלקוח צופה בקטע מן המופע ביו טיוב אך יש לזכור שמדובר במספר דקות בלבד. רק שיחה עם ממליצים תוכל לסבר את האוזן ולתת תמונה כוללת. לעיתים ישנם לקוחות המבקשים להגיע לראות אירוע בטרם יזמינו. כאשר מדובר ביום הולדת הדבר איננו מקובל מאחר והמופע מותאם אנרגטית לקהל באירוע או ביום ההולדת. יש לזכור, כי גם אם צפיתם במופע עליכם לוודא שהתוכן מתאים לקהל שלכם על פי כל הפרמטרים שהוצגו לעיל.

עלות המופע

מופע סטנדאפ לרוב יעלה יותר מאשר הפעלה או הרצאה. תמחור כולל עלות המופע, נסיעה, ציוד הגברה, המוניטין של האומן, מספר המשתתפים ועוד. אומן מפורסם לרוב יתומחר יקר יותר מאומן מתחיל או פחות מוכר, מופע ליום הולדת לכ 20 משתתפים אינו מתומחר כמו מופע לארגון בו משתתפים כ 200 עובדים. מופע באזורים מרוחקים לרוב יעלה יותר בפרט אם הדבר כרוך בשהיית לילה של האומן.

תנאי תשלום וסגירת המופע

אנא ודאו בכתב את יום המופע, שעת המופע והמחיר שסוכם למען הסדר הטוב! לשריין אומן אין פירושו שהמופע נסגר. שריון משמעו שהאומן משריין את המועד אך אם לא סוכמו הדברים בכתב, האירוע אינו סגור.

מצב רוח

לכאורה, ברור כי קהל מגיע עם מצב רוח טוב ובמטרה ליהנות. אך בפועל, לעיתים ישנם גורמים המשפיעים על הצלחת האירוע: מצב בטחוני, יחסים מעורערים בין החוגגים, מחלוקת בין המארחים על סוג ואופן הפעילות ועוד. באירוע חברה למשל,  מנהל שייתן נאום לפני המופע ויטיף לעובדים יחבל באופן ישיר באירוע ויוריד את מפלס מצב הרוח. בואו מגויסים אל האירוע עם מצב רוח מעולה!

מפרגנים לי

<p><strong>כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית וקומיקאית תשמח לשוחח ולייעץ לכם לקראת האירוע הבא שלכם!</strong></p>
<p><strong> </strong></p>

כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית וקומיקאית תשמח לשוחח ולייעץ לכם לקראת האירוע הבא שלכם!

 

error: Content is protected !!