שפת גוף – השפה המדוברת ביותר בעולם

כולנו מכירים את הרגע הזה בו נכנס מישהו לחדר מלא אנשים ומיד כל המבטים מופנים אליו מבלי שאמר אפילו מילה אחת. סיטואציה נוספת היא כאשר רואים אדם זר ומשהו בדרך בה הוא משתמש בידיו, בקולו, באופן בו הוא נע, גורם לסביבה תחושת אי נוחות.

קרוב לוודאי שמדובר בשפת הגוף שמשכה את תשומת הלב של הנוכחים באותה סיטואציה.

אז מהי שפת גוף?

שפת גוף מוגדרת כמכלול של הבעות פנים ותנועות גופניות המשקפות תחושות ורגשות. למעשה, הגוף שלנו הוא "המוציא לפועל" של אותן מחשבות, רגשות ורצונות. הגוף מגיב להן ולעיתים מדובר ברגשות, מחשבות ורצונות שאנו כלל לא מודעים להן.

מסתבר כי יותר משבעים אחוז מהמסרים שאנו מעבירים מגיעים באמצעות הגוף שלנו. אך האם הגוף שלנו משדר את אותם מסרים המילוליים שאנו מדברים? פעמים רבות אנו רוצים לשדר משהו אחד, אך בפועל אנו לא מודעים כי הגוף שלנו משדר מסר אחר לחלוטין.

שפת גוף כאמצעי תקשורת

שפת גוף הינה שפה תקשורתית לכל דבר המשפיעה על כל תחומי החיים: עבודה, תקשורת בינאישית, יחסים חברתיים, זוגיות ותחומים רבים נוספים. שפת גוף למשל, משפיעה מאוד על הרושם הראשוני אותו אנו יוצרים.

תוך מספר שניות נקבע הרושם הראשוני ובדרך כלל קשה מאוד לשנותו. מאחר ורושם ראשוני נקבע לרוב על ידי שפת גוף, יש חשיבות רבה מאוד למודעות לשפת הגוף ומה היא משדרת לסביבה. לדוגמא, מועמד המגיע לראיון עבודה, נכנס לראיון כשהוא עומד באופן יציב, מושיט יד בוטחת ללחיצה, מדבר בקול סמכותי אך רגוע ולבוש בהתאם לנורמות המצופות. קרוב לוודאי ששפת הגוף שלו תעלה את סיכוייו להתקבל לעבודה יותר מאשר מועמד שיכנס לראיון בעמידה שפופה, קול מהוסס ולבוש מרושל. כמו כן, מדוגמא זו עולה כי שפת גוף מורכבת לא רק מתנועות גופניות אלא ממכלול שלם של מרכיבים כגון: שימוש בקול, לבוש וכמובן תנועות גופניות.

מסרים גלויים ומסרים שאינם גלויים

תנועות הגוף מביעות מסרים גלויים ומסרים שאינם גלויים. כל איבר בגוף משדר לסביבה תחושות, רגשות ורצונות. לדוגמא, גב כפוף וראש רכון כלפי מטה משדרים סגירות ופגיעות, לעומת ישיבה יציבה ופתוחה המשדרת נינוחות ורצון לתקשר עם הסביבה. תנועות ידיים חדות ואגרופים קפוצים עלולים לשדר תוקפנות ואילו תנועות ידיים פתוחות משדרות את ההיפך הגמור. המבט, תנועות הראש, העיניים – כולן מביעות רגשות ומחשבות. נסו לחשוב כמה פעמים יכולתם "לקרוא" את המחשבות והרגשות של האדם שעמד מולכם רק מתוך התבוננות בעיניים שלו.

שימוש נכון בקול בהעברת מסר

חלק בלתי נפרד משפת הגוף הוא השימוש בקול. לעיתים המסרים המילוליים אינם תואמים כלל למה שהקול משדר. האינטונציה של הקול, למשל, משדרת את הרגש. כדאי לשים לב, לדוגמא, האם אדם המספר שהוא מרגיש נינוח ובטוח, משדר זאת גם באמצעות קולו. האם האינטונציה זהה למסר המילולי? האם היא זהה לחתך הדיבור? גם לחתך הדיבור יש משקל. חתך דיבור מתמשך ורך משדר עדינות ורוגע, לעומת חתך דיבור חד המשדר נוקשות. קצב הדיבור, לדוגמא,   מרמז לעיתים על קצב הקליטה של האדם ואילו על פי הדיקציה ניתן ללמוד על החשיבות של נושא מסוים עליו מדבר בן שיחנו. אדם הבוחר להגיד בקול רם ומוטעם מילה מסוימת משדר לנו את מה שהוא מרגיש כלפי המסר סביב אותה מילה.

תנועות נרכשות ותנועות מולדות

חשוב לציין כי ישנן תנועות נרכשות . תנועות אלו הן תנועות שרכשנו מהסביבה באמצעות חיקוי. ילדים לומדים ללכת כמו הוריהם ואפילו מחקים את היציבה שלהם. אולם, ישנן גם תנועות מולדות המשותפות לכל בני האדם באשר הם כגון: חיוך, יניקה ושילוב זרועות. גם בין גברים ונשים יש הבדלים בשפת הגוף ואפילו בהרגלי החיזור הבאים לידי ביטוי גם הם בשפת הגוף. לנשים למשל, ישנן "תנועות חן" (נידות עדינות של הראש), ולגברים יש הליכה גברית.

שפת גוף בתרבויות שונות

יש לציין כי לעיתים ישנם הבדלים בשפת הגוף בתרבויות שונות, והדבר עלול ליצור מצבים משעשעים ומביכים גם יחד. למשל, תנועת היד הישראלית שפירושה "חכה רגע", נחשבת באיטליה לתנועת גנאי… ואילו תנועת האגודל שפירושה "אוקיי", ביפן תנועה זו מתפרשת כבקשה לכסף…בישראל הישרת מבט לעבר האדם איתו משוחחים הוא אקט של כבוד ואילו בתרבויות מסוימות הישרת מבט נחשבת כהתנהגות חצופה.

בכל פעם שאנו מבקרים בארץ זרה החושים שלנו מתחדדים כאשר אנו לא מבינים את השפה המילולית המקומית. כל שנותר לנו הוא לנסות להבין מה חושבים עלינו באמצעות פיענוח שפת הגוף של המקומיים…

שפת גוף והעולם העיסקי

מודעות לתנועות גוף ולשפת הגוף בעולם העסקי למשל, היא חלק בלתי נפרד מהאינטראקציה העסקית. ישנן קודים אוניברסאליים בעולם העסקי והפרה שלהם עלולה לחבל בתהליך העסקי. למשל, היעדר לחיצת יד בתחילת מפגש מתפרשת כזלזול. כמו כן, אי הקפדה על לבוש עסקי הולם מעידה על רישול ותנוחת ישיבה שאינה הולמת תפגום ברושם שייווצר. דוגמא נוספת, איש עסקים שישב עם רגליים פסוקות וידיים מתוחות לאחור ישדר שתלטנות.

מדוע חשוב לפתח מודעות לשפת גוף?

יש לציין כי לא רק מרצים, אנשי עסקים ומורים צריכים להיות מודעים לשפת גופם ולשפת הגוף של העומד מולם. כל אדם שיבחר לפתח מודעות לשפת גופו ירוויח כלי תקשורתי. שפת הגוף, אם כן, היא כלי נהדר שיסייע לו לתקשר טוב יותר עם סביבתו ולשפר את מערכת היחסים שלו בעבודה, במשפחה ואף בזוגיות. לא מעט פעמים אנו נתקלים באנשים המספרים כי הם חשים לא מובנים וכי אנשים מגיבים אליהם באופן שאינו ברור להם. ייתכן והתשובה נעוצה בכך ששפת גופם שידרה לסביבה מסר שונה מאשר המסר המילולי. הדבר עלול לגרום לעימותים ולקונפליקטים. הבשורה הטובה בעניין זה היא כי הדבר נתון לשינוי. מודעות לשפת הגוף תוכל לסייע במקרים כגון אלו.

שפת גוף במרחב הדיגיטלי

לאור השינויים החלים בעולם בעקבות משבר הקורונה, פעילויות פנאי רבות ופעילויות במישור העסקי עברו טרנספורמציה והחליפו את מישור הפעילות שלהם מהמישור הפרונטאלי למישור הדיגיטלי וההתייחסות לשפת גוף במישור הדיגיטלי הינה תורה בפני עצמה.

המעבר למישור הדיגיטלי מחייב התייחסות יתרה לשפת הגוף. לאור השינוי המהותי, נוספו לשפת הגוף כשפה תקשורתית גם אלמנטים נוספים עליהם יש לתת את הדעת. איש עסקים או מרצה אשר יקיים שיחה במדיה הדיגיטלית, חייב להקפיד על תאורה נכונה, רקע הצילום חייב להיות מותאם ולא מסיח את הדעת והצילום חייב להיות איכותי. לדוגמא, במידה והחדר לא מואר מספיק, לא ניתן להתרשם מהבעות הפנים וקשה יהיה לקרוא את שפת הגוף. יש להתייחס גם לזווית הצילום. צילום של גוף שלם משדר ריחוק, לעומת צילום מהחזה ומעלה המביע קרבה. צילום קרוב מדי יוצר תחושה לא נעימה. יש להקפיד גם על תנועות הידיים והדרך בה הן באות לידי ביטוי בפריים המצולם. התבוננות ישירות לעינית המצלמה יוצרת אפקט שונה לחלוטין לעומת התבוננות על מסך המחשב. כאשר מתבוננים ישירות לתוך המצלמה הדבר מתפרש בצד השני כקרבה, תשומת לב והקשבה. כמובן שגם הלבוש חייב להיות תואם למסר המרכזי אותו רוצה המרצה או איש העסקים להעביר לבני שיחו.

אין ספק כי שפת הגוף הינה שפה מרתקת וחשובה מאין כמוה בכל הקשור לתקשורת הבין אישית של בני האדם.

בהרצאה מצחיקה, מרתקת וסוחפת, ענת אביעד, שחקנית, קומיקאית ומרצה, בוגרת לימודי "שפת גוף" – המכללה האקדמית אונו, מדגימה באמצעות קטעי משחק כיצד השימוש בקול, תנועות ידיים ואפילו כיצד הלבוש שלנו מספר עלינו המון מבלי שנהיה בהכרח מודעים לכך. ההרצאה כוללת הדגמות משעשעות ומרתקות כיצד אפשר לקרוא את שפת הגוף ולשפר את התקשורת עם הסביבה באמצעות קריאת המסר הבלתי מילולי של שפת הגוף.

הסתקרנתם? קבלו טעימה

מפרגנים להרצאה על שפת גוף והרצאות נוספות

מפרגנים לסדנת שפת גוף וסדנאות נוספות

Picture of <p><span style="color: #d50039"><strong>כותבת המאמר: ענת אביעד, שחקנית ומומחית לשפת גוף.<br />
</strong>ההרצאה <span style="text-decoration: underline"><a href="https://www.anataviad.com/lectures/%d7%9c%d7%aa%d7%a7%d7%a9%d7%a8-%d7%92%d7%9d-%d7%9e%d7%91%d7%9c%d7%99-%d7%9c%d7%93%d7%91%d7%a8-%d7%94%d7%a8%d7%a6%d7%90%d7%94-%d7%a2%d7%9c-%d7%a9%d7%a4%d7%aa-%d7%92%d7%95%d7%a3/"><strong>"לתקשר גם מבלי לדבר" </strong></a></span>מיועדת לחברות וארגונים, מתנ”סים, ועדי עובדים,<br />
ולכל התכנסות חברתית המעוניינת להעשיר את המפגש בתוכן מעניין, מרתק ומשעשע.</span></p>

כותבת המאמר: ענת אביעד, שחקנית ומומחית לשפת גוף.
ההרצאה "לתקשר גם מבלי לדבר" מיועדת לחברות וארגונים, מתנ”סים, ועדי עובדים,
ולכל התכנסות חברתית המעוניינת להעשיר את המפגש בתוכן מעניין, מרתק ומשעשע.

מעוניינים לשמוע עוד על שפת גוף? מוזמנים להזמין או להרשם
להרצאה/סדנא/קורס בנושא שפת גוף. בהצלחה!

error: Content is protected !!