סטוריטלינג ומערכות יחסים

סיפור, מערכות יחסים ומה שבינהם

לכל אחד מאיתנו יש לפחות ארוע אחד שנחקק בזכרון שלנו לעד. מפגש עם אנשים או מקרה מיוחד ששינה את הדרך בה אנו תופסים את העולם. כזה היה המפגש שלי עם אברהם. כעובדת סוציאלית בדיור מוגן פגשתי אין ספור אנשים ואלפי סיפורי חיים. אולם הסיפור של אברהם היה סיפור שחידד אצלי תובנות הן על החיים והן על כוחו של סיפור.

אברהם ואני

במסגרת עבודתי בדיור מוגן, ניהלתי במשך עשר שנים קבוצת סיפורי חיים, בה סיפרו הדיירים את סיפורם ובאמצעות הסיפור התעמתו עם רגשות שונים וארועי חיים שונים.  כשאברהם הגיע מיד ניסיתי לצרפו לקבוצה. טייס מרשים, רב פעלים, איש אומנות ורוח, חובב קולינריה ובעיקר גבר הנושא כאב עצור, בודד ומנותק ממשפחתו. לא היה לי ספק שייש מאחוריו מצבור של סיפורים. אבל אברהם העדיף לשבת בקבוצה ולהחריש. הוא ישב עם עיניים כבויות ובתום כל מפגש חיכה לי. בניגוד לשתיקה בקבוצה, כשנפגשנו אצלי בחדר או בדירתו הקטנה, היו לנו שיחות ארוכות, בהן שיתף אותו במסעותיו בעולם ובאהבתו לתרבות הצרפתית. הוא היה מספר סיפורים נפלא. מרתק, כריזמטי ותיאטרלי. היה פער עצום בין אברהם הדייר השקט והמלנכולי ובין האדם מלא התשוקה כפי שבא לידי ביטוי בשיחות האישיות שקיים עימי.

הכאב המשפחתי

באחד מן המפגשים הוא הגיע לחדר שלי עם עיניים נפוחות. זו הייתה הפעם הראשונה שבה סיפר לי על בנו הטייס שנהרג בתאונת מטוס. לאחר מותו, נפטרה אשתו מצער ושני ילדיו הנותרים ניתקו עימו קשר. הוא סיפר כי הם מאשימים אותו במותה של אשתו ומאז המוות המיותר של הבן, המשפחה התפרקה והוא נותר בודד. מדי שנה הוא נהג לצאת בדיוק ביום הולדתה של אשתו למסע לעיר האהובה עליה, מרסיי. הוא ביקר במסעדות האהובות עליה ונזכר ברגעים היפים שלהם. הוא היה מלא בגעגועים לאשתו, לבן שנהרג ולילדיו הכועסים. כל ניסיון ליצור קשר עם ילדיו עלה בתוהו. מעולם לא הצליח לספר להם מה הוא מרגיש ואת נקודת מבטו.

המפגש

בוקר אחד קיבלתי שיחת טלפון . זו הייתה הבת שלו. היא שטחה בפניי כאב עצום על מות אימה ואחיה והטיחה האשמות קשות באביה. לשניהם סיפור, לשניהם כאב ובכל זאת הם לא הצליחו לשמוע זה את זה. הזמנתי אותה למפגש עם אביה. לאחר ניסיונות שכנוע רבים , הוא הסכים להפגש. היה זה מפגש טעון וקשה. הוא סיפר את סיפורו, אך היא הייתה עסוקה בהתחפרות ובהתגוננות. כאשר היא דיברה, הוא בהה בה ולא אמר מילה. הוא לא הצליח להעביר את המסר שלו . לעומתו המסר שלה היה נוקב וברור- היא כועסת ומטילה את האחריות על פירוק המשפחה באביה.

הפרידה

חודש לאחר המפגש הזה סיימתי את עבודתי כעובדת סוציאלית לטובת חיי הבמה. אברהם הגיע להפרד. זה היה יומיים לפני שעמד לטוס למרסיי, לטיול השנתי לזכר אשתו. נפרדנו בדמעות והבטחתי  לשוב ולבקר. שלשה ימים לאחר מכן, הייתי בדרכי עם העוזר שלי למופע בצפון הארץ. לפתע קיבלתי שיחת טלפון ממספר ללא מוכר מחוץ לארץ. גברת במבטא צרפתי שאלה בצרפתית מתגלגלת האם אני ענת אביעד. לא הבנתי מילה למעט שמי. העוזר שלי, הדובר צרפתית, לקח את הטלפון ותירגם לי. את מה שהוא סיפר לעולם לא אשכח:" זו שוטרת ממשטרת מרסיי, צרפת.. את מכירה מישהו בשם  אברהם?". חשתי סחרחורת. הבנתי שהשיחה מובילה לארוע קשה. לא הצלחתי לדבר, רק הינהנתי בראשי. "השוטרת מוסרת שאברהם הגיע למרסיי, קפץ אל מותו על פסי הרכבת והניח ליד המסילה תיק ומכתב. במכתב הוא השאיר את שמך וביקש שיתקשרו אלייך. הוא כתב שאת היחידה שתוכלי לספר את הסיפור שלו".

הסיפור שלא סופר

המכתב שאברהם השאיר אחריו היה עבורי מעין צוואה. המכתב היה מלא כאב והמסר שלו היה ברור: בסיפור שלא סופר, המסר שלא הועבר הביא את אברהם למצב קיצוני מאוד. הוא זעק את הסיפור שלו אך לא ידע לספר אותו. בניגוד לסיפורי המסעות שלו, את הסיפור החשוב ביותר הוא לא הצליח לספר לילדיו ולסובבים אותו.

הקשר שבין סטוריטלינג ומערכות יחסים – כוחו של סיפור

לאחר הארוע הזה גמלתי בליבי לעסוק באומנות הסיפור ולסייע לאנשים להביא לידי ביטוי את המסר שלהם לעולם. לעיתים מדובר בדיני נפשות כמו במקרה של אברהם ולעיתים מדובר באנשים המעוניינים ללמד או להעביר מסר בתחום עבודתם או ניסיונם האישי. היה ברור לי שהאופן שבו אנו מספרים את סיפורנו מכתיב את הקשר שלנו עם הסביבה ואת מערכות היחסים שלנו.כאשר אנשים שומעים את המשפט:" תשמעו רגע סיפור…", מיד יש נטיה להקשיב. בני האדם מכוונים לשמוע סיפורים, יוצרים הזדהות באמצעות סיפורים ומתקשרים באמצעות סיפורים.

למה כדאי להשתמש בסטוריטלינג?

בשנים האחרונות ברור יותר ויותר כי מיומנות הסיפור אינה רק מיומנות חברתית אלא זו מיומנות המשפרת כל מערכת יחסים, מסייעת לשווק, למכור ולהעביר מסר. כל בעלי העסקים יודעים היום כי הלקוח מעוניין לדעת מה הסיפור מאחורי המוצר. החיבור עם המוצר הוא קודם כל ריגשי וסיפור טוב מסייע ליצור חיבור זה. סיפור מסייע גם בפתרון סיכסוכים ומקדם כל משא ומתן .

הבשורה הטובה היא שניתן ללמוד לעשות זאת. ניתן ללמוד לבטא מסר בבהירות, לתת דוגמאות ולחבר את השומעים מבחינה ריגשית על ידי סיפור. זה נכון בחיי המשפחה וזה נכון גם בחיי העבודה. בוס שינחית מטלות ומשימות ללא הסברים ודוגמאות לעומת בוס שיצור חיבור ריגשי למשימה באמצעות סיפור, יזכה לשיתוף פעולה טוב יותר.

סטוריטלינג – הזדמנות למפגש בין אישי

מדי פעם אני נזכרת באברהם ותוהה מה היה קורה לו היה מצליח להגיע ללב ילדיו באמצעות הסיפור. מסתבר שלעיתים מאחורי קונפליקט גדול מסתתרים סיפורים שפשוט לא הצליחו להפגש. לכן, כששואלים אותי מהי מהות העבודה בסטוריטלינג, אני פשוט עונה- מפגש. מפגש שלנו עם עצמינו ועם הסיפור של הסובבים אותנו. בכל סיפור יש גיבור, קונפליקט ורצון לפתור בעיה. כאשר מספרים נכון את הסיפור, מהר מאוד ניתן לגלות שגם "לאויב" הכי גדול יש גם גיבור, מצוקה ורצון למצוא פתרון. ולכם אני אומרת- אל תוותרו. פשוט תספרו. אתם כבר תראו לאן זה יוביל אתכם.

הסתקרנתם? קבלו טעימה

מפרגנים לקורס/סדנת סטוריטלינג וסדנאות נוספות

Picture of <p><span style="color: #d50039"><strong>כותבת המאמר: ענת אביעד, שחקנית, קומיקאית, מרצה ומומחית לסטוריטלינג</strong>, מנחת סדנאות סטוריטלינג, קורסי כתיבה והגשת סיפור. בנוסף, מנחה סדנה ייחודית של אומנות הסיפור הכוללת את יסודות הסיפור, סוגי סיפורים, הגשת הסיפור, עמידה מול קהל ושימוש בסיפור כאמצעי שיווקי. <strong>מעוניינים להזמין או להרשם הרצאה/סדנא/קורס בנושא סטורילינג? הזמינו את ענת אביעד!</strong></span></p>
<p><span style="color: #d50039"><strong> </strong></span></p>

כותבת המאמר: ענת אביעד, שחקנית, קומיקאית, מרצה ומומחית לסטוריטלינג, מנחת סדנאות סטוריטלינג, קורסי כתיבה והגשת סיפור. בנוסף, מנחה סדנה ייחודית של אומנות הסיפור הכוללת את יסודות הסיפור, סוגי סיפורים, הגשת הסיפור, עמידה מול קהל ושימוש בסיפור כאמצעי שיווקי. מעוניינים להזמין או להרשם הרצאה/סדנא/קורס בנושא סטורילינג? הזמינו את ענת אביעד!

 

error: Content is protected !!