מופע סטנדאפ או מופע בידור- איך בוחרים נכון?

אין ספק שאם יש נושא שאינו בר מחלוקת הוא שכולם אוהבים לצחוק. הצחוק הוא צורך אנושי ומופע סטנדאפ קורע מצחוק הוא דרך נהדרת להעניק לאנשים חוויה והנאה צרופה.

אם נשאל סטנדאפיסט מהו למעשה "מופע סטנדאפ קורע מצחוק", קרוב לוודאי שהוא יענה כי מדובר במופע בו הקהל צוחק עד דמעות, צחוק בלתי נשלט, פשוט מתפקע מצחוק. במופע שכזה הקהל, בין אם מדובר באולם תיאטרון או במופע במתנ"ס המקומי, לא נותר אדיש ויצא עם חיוך מרוח על פנים. לעיתים קורה שאנו צופים במופע סטנדאפ ואפילו נהנים מאוד וצוחקים אך אם נשאל על ידי חברים או קרובים על מה דיבר הסטנדאפיסט, קרוב לוודאי שלא נזכור יותר מבדיחה אחת או שתיים.

אנחנו כנראה נזכור שצחקנו ואף נמליץ לאחרים לראות או להזמין את המופע. אולם מופע קורע מצחוק, הוא לא מופע סטנדאפ רגיל – הוא מופע סטנדאפ זכיר. מופע זכיר הוא מופע שהקהל ימשיך לדבר אודותיו מאחר והוא העניק לקהל המשתתפים חוויה יוצאת דופן, חוויה של צחוק ממלא והנאה צרופה. הקהל יזכור את הסיטואציות הקומיות, את האלתורים ואת האווירה הסוחפת.

מופע סטנדאפ מוצלח – הופך כל בילוי ואירוע לבלתי נשכח

קרוב לוודאי כי אין אדם שלא אוהב ללכת למופע סטנדאפ. כשאדם מגיע למופע שכזה, הוא מצפה להופעה מקורית, סוחפת ומצחיקה שמאפשרת לו להשתחרר מהשגרה הלוחצת והחונקת לעיתים. חווית הצחוק מאפשרת להניח לשעה קלה את טרדות היומיום ופשוט לצחוק ללא שליטה. אחד הדברים שסטנדאפיסטים נהנים לראות הוא את הקהל יוצא מהמופע עם חיוך גדול מתוך ידיעה ברורה שהם סייעו לקהל שלהם לחזור הביתה משוחררים, מחויכים, נטולי דאגות ומוכנים להמשך חיי השגרה בחיוך גדול. זה לא יהיה מוגזם לומר שמופעי סטנדאפ קורעים מצחוק תורמים לבריאות הקהל שהרי ידוע שהצחוק יפה לבריאות וכל המרבה הרי זה משובח!

מה ההבדל בין מופע סטנדאפ למופע בידור?

בשני המיקרים מדובר בהזדמנות נהדרת להשתחרר, להנות ולצחוק. בעוד שמופע בידור מושתת מערכונים ועל יכולתו של הקומיקאי להגיש טקסט באופן קומי, מופע סטנדאפ בנוי אחרת לגמרי. לא מדובר על מערכונים אלא על קטעי סטנדאפ ואילתורים שנוצרים בזמן המופע והם תוצאה של האינטראקציה עם הקהל. ישנם קהלים המתחברים למופעי בידור מובנים המוגשים על ידי קומיקאים מוכשרים ומנוסים ואילו אחרים מעדיפים מופע "משוחרר" יותר ומפתיע.

איך יודעים שמופע סטנדאפ מוצלח?

מופע סטנדאפ מוצלח בנוי משלשה מרכיבים עיקריים:

אומן שיודע להתאים את עצמו לקהל, גם אם המופע כתוב ובנוי. האינטראקציה עם הקהל היא גורם חשוב שהופך את המופע למוצלח ובלתי נשכח. כמובן שהכל עניין של מינון כמו בכל דבר בחיים…לא כולם מתחברים למופע שכל כולו מורכב מאילתורים (לעיתים על חשבון הקהל). לעומת זאת מופע המורכב רק מחומר כתוב ושאינו כולל התייחסות לקהל, עלול לאבד את הקסם המיוחד שמתרחש רק במופעי סטנדאפ – הקשר שבין האומן לקהל. לכן שילוב של אילתורים עם חומר מצחיק יוצר מופע מנצח.

ואם כבר הזכרנו חומר כתוב, עדיף כמובן שיהיה מצחיק ושידבר לכמה שיותר סוגי קהלים: דתיים, חילוניים, נשים, גברים וכו'. אומן מנוסה יודע לשלב תכנים שיצחיקו כל קהל באשר הוא.

הצלחת המופע מושפעת לעיתים מגורמים חיצוניים שאינם קשורים בהכרח למופע עצמו. למשל, התאמת סוג המופע לקהל היעד. מנהלי תרבות, מנהלי אגפי תרבות ברשויות מקומיות ומנהלי מתנס"ים, מכירים לרוב את הקהל שלהם ואת ההעדפות שלו. כאשר מדובר במופעים נישתיים, העוסקים בנושא מסוים, או באומנים מרקע מסוים, חשוב לבדוק את ההתאמה של המופע לקהל היעד. קהל חילוני למשל, יתקשה להתחבר למופע של אומן דתי העוסק בהומור הקשור לאורח החיים הדתי. מופע סטנדאפ העוסק בגידול ילדים פחות יתאים לגילאים שילדיהם כבר יצאו מהבית…לעיתים ישנה נטייה להזמין רק משום שהוא מפורסם ללא כל בדיקת התאמה. הפרסום איננו ערובה להנאת הקהל. ההזדהות של הקהל עם האומן היא הערובה להצלחת המופע. קהל מזדהה הוא קהל צוחק!

אז למה להזמין את מופעי הסטנדאפ והבידור שלי?

אחרי עשרים שנים שאני מופיעה כמעט על במה אפשרית, הם כקומיקאית במופעי בידור והן כסטנדאפיסטית, אני יודעת כמה חשוב להכיר את הקהל עד כמה שניתן ולהתאים לו את המופע הנכון . במופע סטנדאפ למשל, אני מקפידה לשלב בין אילתור מצד אחד, ובין חומר מקורי ומצחיק עד דמעות מצד שני. אלפי אנשים שכבר צפו במופעים שלי מעידים כי היכולת שלי לשלב בין חומרים מקוריים ומצחיקים, ובין אלתור הנוצר כתוצאה מסיטואציות קומיות, גם במופעי בידור מובנים.  דבר אחד בטוח, אין מופע הדומה לקודמו….גורם ההפתעה הוא שם המשחק ואני נהנית כל פעם מחדש לראות את הקהל צוחק מכל הלב , ולפעמים מדובר בקהל שמגיע יותר מפעם אחת לאותו מופע…

מפרגנים לי:

ממליצים על הסטנדאפ שלי לחגים ומועדים:

סטנדאפ לפורים

סטנדאפ לסילבסטר

סטנדאפ ליום העצמאות

סטנדאפ ליום המשפחה

סטנדאפ לחנוכה

Picture of <p><strong>כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית, קומיקאית ושחקנית מנוסה</strong>.</p>

כותבת המאמר: ענת אביעד, סטנדאפיסטית, קומיקאית ושחקנית מנוסה.

מופיעה למעלה מעשרים שנים בכל רחבי הארץ ולכל סוגי הקהלים. בין אם מדובר במופע פתוח לקהל הרחב (כדאי להצטייד בכרטיסים מראש!!), ובין אם מדובר במופע מוזמן לחגים ומועדים, ענת אביעד תשמח לייעץ, לסייע, ולענות על כל שאלה.

error: Content is protected !!